Start » Ciekawostki, Tryb życia

Społeczna akcja ogarnia Polskę. Wózek za nakrętki.

5 marca 2010 7 029 czytano 0 Komentarzy

Jak się okazuje recycling może mieć bardziej wymierne korzyści niż nam się zdaje.

Pamiętam jak zaczęły pojawiać się śmietniki do segregacji odpadów. Obok siebie stały pojemniki na szkło, plastik i papier. Zawsze brakowało mi na puszki choć czasem (czyt. rzadko się takie spotykało. Jako mały brzdąc postawiłem całą rodzinę na nogi i zaczęliśmy segregację odpadów. Jakie było moje rozczarowanie gdy zobaczyłem, że śmieciarka wrzuca te wszystkie „posegregowane” odpady do jednego kontenera. Cała praca poszła na marne.
Od tamtego feralnego dnia minęło już kilka lat i choć na początku mój zapał do segregacji zmalał tak teraz odżył na nowo.
Ciekawostka: Segregacja odpadów w domku jednorodzinnym jest bardzo opłacalna. Segregując śmieci zmniejsza się ilość odpadów wrzucanych do przydomowego pojemnika. W ten sposób można zmniejszyć częstotliwość odwiedzin śmieciarki i koszta z tym związane.

Wszystko za sprawą plastikowych nakrętek od butelek.

Kiedyś odkręcałem korek i wyrzucałem go wraz ze zgniecioną butelką. Zmieniło się to od kiedy dowiedziałem się o akcjach typu „wózek za nakrętki”.Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek (wyłącznie PET-niedługo podam pełny opis co i jak) po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu to średnio około 75 groszy. Koszt wózka to 4-6 tys. zł, czyli wartość około sześciu ton surowca. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość ? im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej.

Dlaczego akurat nakrętki? Bo szkło jest niebezpieczne, butelki plastikowe zbyt tanie, metal kłopotliwy w zbiórce, a puszki aluminiowe nie kojarzą z się charytatywną inicjatywą społeczną (głównie przez to, czym są wypełniane).

Co zrobić z nakrętkami?

Nakrętki wystarczy dostarczyć do siedziby fundacji lub stowarzyszenia w Twojej okolicy. Tam zostaną posegregowane i zważone. Następnie sprzedawane są one firmie recyklingowej, która wpłaca środki finansowe na subkonta pacjentów fundacji. Pieniądze na wózek czy rehabilitację przekazywane są dopiero wtedy, gdy uzbiera się cała suma.

Kto organizuje tego typu akcje?
Przede wszystkim należy zaufać fundacjom. Osoby prywatne mogą bowiem wykorzystać sprawę dla własnych celów. Ja na przykład zbierane nakrętki chcę przeznaczyć Żoliborskiemu Stowarzyszeniu Dom Rodzina (http://www.dom-rodzina-czlowiek.org/)- bo jest blisko mojego miejsca zamieszkania. Wybiorę się do nich z całą siatą nakrętek, które sam zbieram jak i moi znajomi.

Gdzie jest haczyk?
Nie ma takowego. Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy granulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na nowe zakrętki, opakowania, rury PCV czy obudowy komputerów. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie.
Wymierne korzyści

Butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty transportu i składowania. Poza tym nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie, w związku z czym w ramach recyklingu odpadów konieczne jest oddzielenie obu rzeczy od siebie. W tym przypadku wyceniana jest praca człowieka w sortowni, który przy segregacji nie musi odkręcać butelek, dzięki czemu oszczędza się czas i pieniądze a i Twoje śmieci mniej miejsca zajmują.

Ciekawostka: Zakręconą butelkę bardzo trudno sprasować- sam zobacz. Zakręć pustą butelkę i spróbuj ją zgnieść- nie da się?

Promowanie akcji jest jak najbardziej wskazane. Czy to w domu rodzinnym, szkole czy pracy. Ma to wszystko wymiar edukacyjny i jednoczy ludzi. Świadomość tego, że się komuś pomogło jest bezcenna.

Spis kliku tego typu akcji można znaleźć na stronie blog.pomagaj.info

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

  • Brak podobnych postów.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.