Start » Odchudzanie

Odchudzanie – o co chodzi i z czym to się je.

1 marca 2010 2 084 czytano 0 Komentarzy

Czym jest odchudzanie?

Odpowiadając słownikowo to odchudzanie jest procesem, który polega na zmniejszaniu wagi, do takiej która jest dla danej osoby zadowalająca. Proces ten, w ujęciu biologicznym, zmierza do poprawy trawienia, spalaniu tkanki tłuszczowej i tworzeniu mięśniowej, zmniejszenia zapotrzebowania na pokarmy, a w efekcie ogólnej zmianie odżywiania. W ujęciu psychologicznym wywołuje zadowolenie, podwyższenie własnej samooceny, poczucie atrakcyjności oraz wzrost wiary we własne możliwości; może przeciwdziałać stanom nadwagi i otyłości.
To na tyle jeżeli chodzi o Wikipedię a tak po naszemu czym jest to odchudzanie?
Pierwsze co powinno przyjść nam na myśl to właśnie utrata wagi a dokładniej tkanki tłuszczowej. Jest to także skomplikowany i długotrwały proces, którego nie można (nie powinno się) przyspieszać. Z innej strony odchudzanie to olbrzymia ilość wyrzeczeń i ciężki wysiłek fizyczny….no nie do końca. Wszystko bowiem zależy od aspektu psychologicznego, który w odchudzaniu ( jak i w każdym podjętym przez nas działaniu) ma duży wpływ na efekty. Mamy zatem dwie strony odchudzania ? fizyczną i psychiczną.

Aspekt fizyczny odchudzania.

Przede wszystkim procesy biologiczno- fizyczne zachodzące w organizmie. Główny proces to spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Pomocny tu jest odpowiedni sposób odżywiania (np. dieta) oraz ćwiczenia fizyczne. Jak się spala zbędną tkankę tłuszczową? Fachowiec odpowiedziałby, że poprzez zachowanie ujemnego bilansu energetycznego. Zacznijmy od początku.

Energia- co to są kalorie?

Kaloria to jednostka do pomiaru energii. Dokładniej to energii potrzebnej do ogrzania 1g wody o 1°C – od 14,5°C do 15,5°C ? co się równa 4,1855 J (Jul).
Prawie każdy produkt spożywczy zawiera informację na temat wartości energetycznej w 100g podaną zarówno w kaloriach jak i w dżulach. Znaczy to, że zjedzenie 100g danego produktu dostarczy organizmowi danej ilości energii. Nasz organizm zużywa ją przy każdej wykonywanej czynności. Nawet samo utrzymanie stałej temperatury ciała wymaga od organizmu dużego wydatku energetycznego. Zatem czy się siedzi czy się leży parę kalorii się należy.

Mamy zatem pokarm, który ma wartość energetyczną liczoną w kaloriach, którą to wykorzystuje nasz organizm do życia. Wszystko działa doskonale dopóki ilość energii dostarczanej jest równa ilości energii zużywanej. W momencie jednak, gdy zaczynamy dostarczać organizmowi zbyt dużej ilości energii, której nie może on wykorzystać na bieżące potrzeby, zaczyna on ją magazynować w specjalnie do tego przeznaczonych komórkach, potocznie nazywanych tłuszczowymi. Sytuację taką nazywamy dodatnim bilansem energetycznym. Komórki tłuszczowe pęcznieją wypełniając się lipidami, co powoduje, że przybieramy na wadze i robimy się grubsi.

Taka zmagazynowana energia służy jako rezerwuar na czas, kiedy nie będziemy mieli wystarczająco pożywienia, aby zapewnić energię potrzebną do życia. W takiej sytuacji, organizm uwalnia energię uwięzioną w komórkach tłuszczowych i zużywa ją do działania. Komórki kurczą się oraz stają lżejsze i mniejsze, co powoduje że chudniemy.
Ciekawostka- W przypadku zaginięcia to osoby otyłe mają większą szansę na uratowanie. Mogą bowiem dłużej czekać na ratunek będąc bez pożywienia.

Nasze organizmy zbudowane są tak, aby z każdego pokarmu wydobyć jak największą ilość energii, bez względu na to czy jest ona akurat potrzebna czy nie. Stan taki zawdzięczamy ewolucji. Przez tysiące lat ludzie raczej cierpieli na niedosyt jedzenia niż jego nadmiar, organizmy nauczyły się więc łapać wszystko co się da, ponieważ nigdy nie było wiadomo, kiedy trafi się następny posiłek. Sytuacja dzisiejsza, kiedy wiele z nas może sobie zapewnić więcej jedzenia niż da radę spożyć jest stosunkowo nowa i ewolucja sobie jeszcze z tym nie poradziła.

Ujemny bilans energetyczny inaczej odchudzanie

Teraz już staje się jasne co trzeba zrobić aby schudnąć. Należy dostarczać organizmowi mniej energii niż jest mu to potrzebne. W ten sposób będzie on zużywał zapasy zgromadzone w tkankach tłuszczowych. Aby to jednak zrobić, trzeba wiedzieć ile wynosi zapotrzebowanie energetyczne organizmu ale o tym w następnym odcinku.

Rola psychiki w odchudzaniu

Drugim ważnym aspektem w odchudzaniu jest psychika. Odchudzanie nie miałoby przecież sensu gdyby nie podjęcie decyzji o jego rozpoczęciu. Sama chęć lub postanowienie oczywiście nie wystarczy, należy zacząć działać i trwać w tym działaniu. Dla wielu osób to ich własna psychika jest przeszkodą w osiągnięciu wymarzonych wymiarów. Ciągłe przekładanie terminu rozpoczęcia diety, odpuszczanie codziennych ćwiczeń lub usprawiedliwianie kolejnego kawałka tortu u cioci na urodzinach- kto tego nie zna ręka do góry. Sposobów na odnalezienie w sobie siły i motywacji jest kilka. Najważniejszy jest chyba ten najprostszy- ZACZNIJ. Jeżeli nie zaczniesz to reszta nie ma sensu.

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.