Start » Nauka, Psychologia

Grubi znajomi sprzyjają odchudzaniu

24 lutego 2010 1 904 czytano 0 Komentarzy

Niedawne badania wskazują, że jedzenie z chudymi przyjaciółmi może doprowadzić do spożywania większej ilości pożywienia niż w przypadku grubych znajomych.


Dzieje się tak ponieważ uważamy, że skoro ona może jeść  tyle i pozostać nadal szczupłą to i ja tak mogę. Czyli ona je ciastko to i ja zjem… przecież jem tyle co ona ;)

W eksperymencie z udziałem 210 studentek naukowcy sprawdzili jak często badane będą jeść serwowane przekąski. W przypadku gdy  studentki oglądały film z chudą osobą towarzyszącą to jadły więcej.  Podczas seansu z osobą przy kości  (ta sama osoba co poprzednio ale ucharakteryzowana na osobę otyłą) studentki miały większą samokontrolę i jadły mniej.

Ironią tego badania jest to, że stoi w sprzeczności z innymi, gdzie okazywało się, że otyli przyjaciele powodowali przybieranie na wadze. Prawdopodobnie ma to coś wspólnego z wzajemną akceptacją siebie. Chodzi bowiem o to, że przyjaciele akceptują siebie takimi jakimi są i żadne z nich nie stara się np. poprawić swój wygląd.  Wychodzi zatem na to, że przebywanie z „nieznajomą” osobą otyłą prowadzi do rywalizacji w, której chcemy wygrać poprzez mniejszą ilość kilogramów.

Zawsze jest to jakaś motywacja do odchudzania ale czy mamy pozwolić aby  ilość kilogramów tak bardzo wpływała na nasze życie towarzyskie?

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.