Start » Biznes, Polecane

E-papieros a regulacje prawne

20 lutego 2010 6 498 czytano 0 Komentarzy

Jedna z naszych czytelniczek zwróciła nam uwagę, że brak jest regulacji prawnych odnośnie elektronicznych papierosów. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Przede wszystkim czym jest elektroniczny papieros.

Z pewnością jest to alternatywa dla zwykłego papierosa. Robi wielką furorę w całej Europie. W Polsce można je kupić m.in. na specjalnych stoiskach w galeriach handlowych. Kosztują od 170 do 440 złotych. E-papieros, to urządzenie – jak sama nazwa wskazuje – elektroniczne. Mikroprocesor poprzez przełącznik podciśnieniowy wykrywa przepływ powietrza i aktywuje zasilanie do tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180°C. Tworzy to parę, która jest inhalowana przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę przypominającą wyglądem dym tytoniowy, dodatek gliceryny zwiększa ten efekt. W niektórych modelach e-papierosów mikroprocesor aktywuje również znajdującą się na końcu urządzenia pomarańczową (lub innego koloru) diodę LED symulującą żarzenie się papierosa. Po raz pierwszy idea -bezpiecznego papierosa- pojawiła się przed 60 laty. Nie mogła zmaterializować się z przyczyny technicznych…tyle teorii.

papieros

W poprzednim wpisie o e-papierosach pisaliśmy, że nie udowodniono mniejszej szkodliwości tego typu urządzeń od zwykłego papierosa.

- Elektroniczny papieros nie ma odpowiednich badań i norm bezpiecznego używania. Przyjmowanie niekontrolowanych dawek nikotyny grozi uzależnieniem od tego alkaloidu, a nawet przedawkowaniem – uzasadnia Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa. Jak podkreśla, inaczej jest w przypadku aptecznych plastrów i gum, które wspomagają wyprowadzanie z uzależnienia,  te są bezpieczne.

Choć UE nie zajęła jeszcze żadnego stanowiska w tej sprawie, nasze ministerstwo postanowiło ustawowo zakazać „produkcji i sprzedaży inhalatorów nikotyny z wyjątkiem produktów leczniczych i wyrobów medycznych”.

-W sytuacji, gdy dozwolone są tradycyjne papierosy, zakazanie e-papierosa to absurd i zamach na wolność handlu.- przekonuje Marek Bernet z Njoy Polska -dystrybutor elektronicznych papierosów.

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.

Ta stara maksyma sprawdza się w przypadku e-papierosów w 100% ponieważ nie są one objęte akcyzą, bo nie są wyrobem tytoniowym.

- Resort finansów nie ma w planach opodatkowania akcyzą e-papierosów. Dlaczego mamy opodatkować e-papierosy, a nie np. plastry z nikotyną – stwierdza Jacek Kapica, wiceminister finansów. Dodaje, że papierosy jako wyrób tytoniowy są opodatkowane akcyzą dlatego, że są używką i to bardzo szkodliwą. To, co jest szkodliwe w papierosach palonych, to substancje smoliste, a nie nikotyna.
- Jeżeli uznamy, że nikotyna jest szkodliwym narkotykiem, to trzeba by ją zdelegalizować we wszystkich postaciach – tłumaczy wiceminister.

Jednakże brak opodatkowania akcyzą powoduje, że palenie elektronicznych papierosów może być bardziej opłacalne niż produkowanych z tytoniu. Potwierdza to coraz większa ich sprzedaż. Taka popularność spowoduje straty dla budżetu państwa oraz firm tytoniowych. Jednakże firmy tytoniowe twierdzą, że e-papieros nie jest dla nich zagrożeniem i zwalają wszystko na firmy farmaceutyczne.

- Ustawa antynikotynowa pisana jest pod dyktando lobby farmaceutycznego. Boi się ono nowego produktu, bo elektroniczny papieros jest dla palaczy atrakcyjniejszy niż gumy czy inne produkty dostępne w aptekach – stwierdza Krzysztof Kępiński z British American Tobacco.

Komu zatem wierzyć i za kim stać? Z jednej strony olbrzymie wpływy do i tak słabego budżetu państwa z drugiej wolność handlu i stosowanie nikotyny w plastrach. Jak dla nas najważniejsze jest zdrowie i nie ma co kupować sztucznych lub prawdziwych papierosów.

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.