Start » Nauka, Żywność

Dietetyczna czekolada z wody – rewolucja w cukiernictwie

23 lutego 2010 3 718 czytano 0 Komentarzy

Nawet nam  trudno w to uwierzyć ale naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii  podjęli się niemożliwego czyli opracowania nowej,  zdrowej czekolady w której zawartość tłuszczu byłaby zastąpiona … wodą.

Naukowcy starają się zastąpić niezdrowe cząsteczki tłuszczu czymś bez kalorii jak powietrze, woda lub specjalny żel. Udało się nawet powiązać cząstki wody z kryształami masła kakaowego do stworzenia prototypu nowej czekolady. Podobno smakuje i rozpuszcza się jak prawdziwa.

Dr Philip Cox, który prowadził badania, uważa, że dietetyczna czekolada to dopiero początek nowych produktów spożywczych.

- Jest możliwe aby małe, stabilne pęcherzyki powietrza, które miałyby przypominać krople oleju pod względem wielkości i cech  fizycznych, były wykorzystane do produkcji nowej generacji produktów o niskiej zawartości tłuszczu. – uważa doktor.

Zespół obecnie pracuje nad wersją majonezu o  zaledwie pięcio procentowej zawartości tłuszczu.

Skonsultowaliśmy te doniesienia z naszym dietetykiem, który jest dość sceptyczny do takich nowości.

-Przede wszystkim tłuszcz jest głównym nośnikiem smaku. Jeżeli produkt będzie bez smaku to nikt go nie będzie kupował zatem dodać trzeba będzie sztuczne aromaty. Swoją drogą aby połączyć wodę z tłuszczem trzeba zastosować substancję emulgującą. Zatem należy się zastanowić czy wolimy jeść naturalny tłuszcz (swoją drogą potrzebny-witaminy A, D, E i K) czy też sztuczne środki spożywcze.

Wybór należy do ciebie ;)

czekolada

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.