Start » Nauka

Otyli częściej chorzy na kamicę nerkową

26 stycznia 2010 7 243 czytano 0 Komentarzy

Otyłość związana z większym ryzykiem kamicy nerkowej

Osoby otyłe są bardziej narażone na powstawanie złogów w nerkach i drogach moczowych – dowodzą naukowcy na łamach „Journal of Urology”. Badania potwierdziły również, że na kamicę nerkową dwa razy częściej cierpią mężczyźni, a ryzyko pojawienia się kamieni rośnie wraz z wiekiem.

Kamienie nerkowe powstają w wyniku wytrącenia i skrystalizowania się związków chemicznych zawartych w moczu. O tym, że przypadłość ta częściej występuje u osób otyłych naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore przekonali się analizując dane 95 tys. osób, z których 3 257 cierpiało na kamicę nerkową.

Wśród osób o wskaźniku masy ciała w normie (BMI pomiędzy 18,5 a 24,9) i osób z nadwagą (BMI od 25 do 29,9) kamienie nerkowe występowały u jednej na czterdzieści osób. Z kolei w przypadku, gdy wskaźnik BMI przewyższał 30, złogi występowały znacznie częściej – u jednej na dwadzieścia osób. Co ciekawe, u osób otyłych nie zaobserwowano dalszego wzrostu ryzyka wraz ze wzrostem BMI.

Choć naukowcy nie potrafią jeszcze podać dokładnej przyczyny tej zależności, podejrzewają, że odpowiedzialna za to może być m.in. różnica w poziomie niektórych związków we krwi osób otyłych i osób o normalnej wadze.

Jak zaznacza prowadzący badania dr Brian Matlaga, te wyniki są kolejnym dowodem na to, jak bardzo ważne dla zdrowia społeczeństwa jest promowanie zdrowego stylu życia i odpowiednich nawyków żywieniowych.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.