Start » Żywność

Woda – podstawowe informacje

12 października 2009 40 429 czytano 0 Komentarzy

Woda  (H2O) jak wszyscy wiedzą to najważniejszy składnik naszego organizmu. Stanowi od 45% do 75% masy ludzkiego ciała. Wszystko zależy bowiem od wieku, płci i ilości tkanki tłuszczowej. Dla przykładu płód to w 75% woda, noworodek już tylko 65% a Twoja babcia to już tylko 45% H20.

Woda występuje w całym organizmie . We krwi jest jej około 80%, w mięśniach 73% ,w tkance tłuszczowej 25%  a w kościach 10%. Ubytek zaś 20 % wody prowadzi do zgonu.

Rola wody?

Woda to bardzo dobry rozpuszczalnik dla większości ważnych związków chemicznych.  Jest także  środkiem transportu czyli dzięki wodzie rozprowadzane są wszystkie składniki organiczne i nie organiczne po całym organizmie. Jest nie zbędna dla procesów przemiany materii ?katalizator lub substrat. Dzięki niej usuwane są produkty toksyczne. Jest też ważnym składnikiem trawienia a także  ułatwia przesuwanie się masy kałowej  czyli  pomaga zrobić kupkę.  Ostatnią rolą jaką pełni woda to regulacja temperatury ciała (pot).

Wodę dostarcza się do organizmu poprzez picie wody pitnej lub innych napojów i oczywiście jedząc wszelkie produkty spożywcze. Istnieje jeszcze woda metaboliczna, która powstaje w procesach spalania składników pokarmowych ale o tym nie będziemy mówić.

[note]W trakcie procesu spalania ze 100g tłuszczu wytwarza się 108 cm3 wody, ze 100g węglowodanów 58 cm3 a z 100g białka  44cm3.[/note]

Dla osoby zdrowej  dzienne zapotrzebowanie wynosi około 2,5 l/ dobę. Przy nadmiernym poceniu się, biegunkach należy szczególnie pamiętać o uzupełnianiu wody. Jednakże nie można też przesadzić ponieważ płyny w dużych ilościach obciążają nerki i serce.

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.