Start » Żywność

Reklama Danone zakazana

19 października 2009 13 556 czytano 0 Komentarzy

Telewizyjna reklama jogurtu Actimel (producent Danone) została zakazana przez brytyjski urząd etyki reklamy.  Advertising Standards Authority (ASA) uznała, że reklama nie może być pokazywana w dotychczasowej formie, gdyż wprowadza w błąd.

8-klasyczny-70W reklamie pojawia się bowiem informacja, że wspierające ochronę działanie Actimela zostało naukowo udowodnione. Zdaniem ASA, naukowe dowody przedstawione przez Danone nie potwierdzają  tej tezy. producent Actimela ? jest zawiedziony decyzją władz i próbuje się bronić.

Firma Danone podpiera się wynikami ośmiu badań, przeprowadzonych wśród dzieci w wieku do 16 lat. Dwa  z nich dotyczyły grup hospitalizowanych w Indiach dzieci, mających ostrą biegunkę i którym podawano leki łagodzące problemy gastryczne. Advertising Standards Authority utrzymuje jednak, że były to badania prowadzone w specyficznych warunkach i nie mogą być odniesione do zdrowej młodzieży.
Dwa kolejne badania zakwestionowane przez ASA, dotyczyły uczestnictwa w grupie badawczej dzieci w wieku od sześciu do 15,5 miesięcy ? wieku zbyt małym, by kwalifikować je jako „wiek szkolny”.
ASA podważyła także wpływ Actimela na poprawę zdrowia u dzieci cierpiących na astmę i zaburzenia trawienia. Według ASA, zbadana grupa nie była reprezentatywna.

W uzasadnieniu decyzji o zakazaniu emisji reklamy, ASA informuje, że spot wprowadza w błąd i łamie przepisy stanowiące o rzetelności przedstawianych treści.

To nie pierwszy raz, gdy reklama Danone znalazła się na celowniku ASA. W 2006 r. za nieodpowiedni został uznany spot reklamowy, sugerujący, że picie Actimela chroni dzieci przed łapaniem infekcji bakteryjnych.
Rzecznik prasowy firmy Danone uważa jednak, że twierdzenia użyte w reklamie Actimela, zostały potwierdzone przez „szeroko udowodniony pozytywny wpływ na organizm”. Rzecznik dodał również, że badania przeprowadzone na zlecenie firmy, są potwierdzone przez ekspertów z całego świata.

Podziel się tym z innymi
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Wykop
  • Blip
  • Grono
  • RSS

Podobne posty.

Dodaj komentarz!

Dodaj komentarz lub trackback ze swojej strony. Możesz także śledzić komentarze w kanale RSS.

Bądź miły. Dbaj o poprawność gramatyczną. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz używać następujących poleceń:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Blog współpracuje z serwisem Gravatar. Aby wyświetlić swój avatar przy komentarzu, zarejestruj się na Gravatar.